Proje Günlükleri: CVDL(CV Description Language)#1

 • Normal şartlarda şu zamana kadar yazdığım hiçbir açık kaynaklı kodun birileri tarafından kullanılması gibi bir amacım olmamıştı, bu zamana kadar ya şirket/ödev/proje kapsamında kapalı kaynaklı kodlar yazdım; ya da açık kaynaklı yazdığım herhangi bir kodu yalnızca portfolyom genişlesin, Github hesabım dolsun diye yazdım. İlk kez başkaları tarafından kullanılmasını beklediğim bir yazılım projesine giriştiğim için oradan alacağım tecrübelerin bunu sonradan deneyeceklere ışık olabileceğini düşünüyorum.
 • İlk kez kompleks bir projeye tek başıma giriyorum, teknik yükü üstleniyorum. Bu zamana kadarki çok basit bir karmaşıklığın üstündeki tüm projelerde yanımda birileri oldu, ben de genel olarak kod yazmayı, yazılım mühendisliği yapmayı sevmeyen birisi olarak kaçabildiğim kadar kaçtım teknik yükü üstüme almaktan. Algoritma tasarımı, genel sistem mimarisi, iş modeli gibi kodlamanın kendisinden uzak taraflara doğru kendimi ittim hep.
 • Neden bu sefer bunu bozdum, çünkü fikri satabildiğim kimse yok. Herkes iyi ya güzel fikir demesine rağmen fikri en çok benimseyen hala benim. Ben de dedim madem böyle bir durum var dene bakalım, en kötü ne kaybedersin ki. 2–3 kişiyle birlikte ilerleyeceğiz gibi duruyor, teknik liderlik tarafında onlara iş verme, kod inceleme, açık kaynak proje yönetimi gibi taraflarda da tecrübe kazanmam gerekecek, çok muhtemel ki bir sürü hata yapacağım, sizlere yazacağım, siz de okuyup ya ‘A evet çok mantıklı iyi ki okumuşum’ diyeceksiniz, ya da ‘Salağa bak şunu bile düşünmemiş bi de oturmuş blog yazıp bir şey anlatmaya çalışıyor’ diyip güleceksiniz, her halükarda sizlere ya bir şey öğretmiş ya da güldürmüş olacağım.

CV Builder

 • Çoğu paralı
 • Bayağı kullanışlı
 • Kullandığınız siteye limitlisiniz, onun verdiği özelleştirmelerin üstüne çıkamıyorsunuz. Buna ilaveten CV’mi ordan alayım da başka yere çıkarayım diyemiyorsunuz, size yalnızca bir adet PDF veriyor
 • Para vermeyi bıraktığınız anda CV’niz kayboluyor, sıfırdan hazırlamak için tüm o eforu harcamak zorundasınız
 • Ortada bir veriden ziyade bir hesap olduğu için, gel ben senle CV’mi paylaşayım sen otur aynı şablondan yap diyemiyorsunuz bir arkadaşınıza, çoğu zaman aynı siteden üyelik alsa bile sıfırdan her şeyi hazırlaması lazım
 • Aynısı sizin için de geçerli, eski CV’nizden kurtulmaya karar verip yenisini hazırlamak isteseniz başınız ağrıyor
 • Hata kaza site kapansa, şu zamana kadar yaptığınız her şey kaybolacak

Word/Canva/Latex

 • Üçü de ücretsiz
 • Canva ve Word’de hazırlanan CV’lerin estetik olma ihtimali inanılmaz düşük
 • Latex öğrenmek zor, o spesifik şablonda nasıl CV yazıldığını öğrenmek daha zor, 3 yıldır aynı şablonu kullanıyorum hala bir şey yaparken zorlanıyorum
 • Üçü de çok fazla efor istiyor, aşırı kullanışsızlar

CVDL

 • CVDL ile amacım bu iki farklı tarafın iyi özelliklerini birleştirmek.
 • Kullanışlı bir web sitesi olsa, ama CV’nin ham haline de ulaşabilsen, isteyen herkes şablon tasarlayabilse, para ödemek zorunda kalmasan, bunların hepsi de senin elinde olsa bu sayede site kapansa hiçbir şey kaybetmesen tadından yenmez değil mi?
 • Yenmez tabii. Ben de oturdum başladım acaba bunu yapabilir miyiz diye.

(Eğer yazılımcı değilseniz aşağıdaki dosya açıklamalarını atlayabilirsiniz)

1- CVCD(CV Content Document) Dosyası

["Organization"]
name = "Short Text"
location = "Short Text"
text = "Long Text"
role = "Short Text"
start_date = ["Short Text", "Date"]
end_date = ["Short Text", "Date"]

(Eğer yazılımcı değilseniz buradan devam edebilirsiniz)

Projenin ne olduğunu anlattığıma göre, neler yaşandığına değinebilirim.

Peki bu zamana kadar projede neler oldu?

1- Fikir aklıma geldi(taaa ne zaman önce), çevremdekilere anlattım, fikrin kendisi de aşırı ham olduğundan güzel bir tepki alamadım.

--

--

PhD Student at University of Maryland College Park working on Programming Languages. Chess player, coder and your friendly neighborhood writer!

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Alperen Keleş

Alperen Keleş

541 Followers

PhD Student at University of Maryland College Park working on Programming Languages. Chess player, coder and your friendly neighborhood writer!