Amerika’da İlk Ayım Nasıl Geçti? Öğretici, Şaşırtıcı Derecede Dürüst Bir Anı Defteri.

  • — Dışarıda yemek yemek pahalı, üzerine bir de bahşiş girince(%18–25), Covid sonrası enflasyonla birlikte dışarıda yemek Türkiye’deki fiyat endeksine sahip bir insan için psikolojik olarak zorlayıcı olabiliyor.
  • +Evde yemek yapmak çok ucuz. Bugün 2 haftalık akşam yemeğim olacak et/tavuk/balık aldım yanlış görmediysem 30$ tutmadı.
  • — Getir/Yemeksepeti tarzı sistemler bence(ve belki de ülkenin bu kısmında) yeterince gelişmiş değil. Çok fazla ek ücret alıyor, geç getiriyor, hız ve kullanıcı dostu sistemi hissedemiyorsunuz.
  • — Bankacılık sistemleri modern bankacılığı icat eden ülke olmalarına karşın aşırı eskide kalmış durumda. Havale/EFT gibi sistemler oturmamış, kredi kartına ödeme yapmak bile 1 gün sürüyor, taksit diye bir kavram ortada yok bile… Genel olarak Türkiye’deki en kötü bankadan bile kötü olabilir.
  • +Hizmet almak pahalı iken, ürün almak maaşa oranla aşırı ucuz. Geldiğimden beri bilgisayar/tablet/telefon/e-kitap okuyucu/kahve makinesi/tüm oda eşyalarımı rahatça alabildim.
  • — Araba olmadan yaşamak zor… Ofise 35 dakika, kahveciye 40 dakika, markete 45 dakika yürümem gerekiyor.
  • — Problemleri çözmek zor, çünkü sistemi bilmiyorsunuz. Türkiye’de bir problemle karşılaştığınızda nasıl çözeceğinize dair bir iç sezginiz oluşmuş durumda, burada onu kullanmaya çalışırsanız başarılı olmak çok zor. Geldiğimden beri karşılaştığım engelleri bir şekilde kurnazlıkla kolayca aşmaya her çalıştığımda bir şekilde cezasını çekiyorum. O sezgiyi oluşturmak vakit alacak gibi duruyor.
  • — Sosyalleşmek çok da kolay değil. Türkiye’de görece sosyal bir insan olduğumu düşünmekten hoşlanıyorum. Ama genel olarak günlük hayatta İngilizce konuşurken dinlemek/anlamak/akıcı konuşarak diyalog içerisinde devam etmek özellikle kalabalık gruplarda birden fazla kişiye odaklanmanız gerekirse alışık olmayan insanlar için (bence) zor, en azından ben yeri geldiğinde kendimi çok da rahat hissetmiyorum. Buraya gelmekle zaten konfor alanınızdan çok ciddi şekilde dışarı çıktığınız için, hadi konfor alanımı sonsuza kadar genişleteyim de diyemiyorsunuz, evde oturup kimseyle görüşmeye çalışmamak çok daha kolay. Ama şanslıyım ki, (en azından benim bölümüm) bu duruma çoktan hazırlıklı. Öğrencilerin kaynaşabilmesi için pek çok etkinlik düzenliyorlar, bu etkinliklere katılmayı reddetmiyorsanız yavaş da olsa insanlarla tanışmak mümkün hale geliyor..

--

--

PhD Student at University of Maryland College Park working on Programming Languages. Chess player, coder and your friendly neighborhood writer!

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Alperen Keleş

Alperen Keleş

541 Followers

PhD Student at University of Maryland College Park working on Programming Languages. Chess player, coder and your friendly neighborhood writer!